Jaką najlepszą ładowarkę do iPhone’a kupić?

Wszystkie nowoczesne smartfony Apple począwszy od iPhone’a 8 i iPhone’a X obsługują jeden z protokołów szybkiego ładowania Power Delivery.

Dzięki niemu można uzyskać 50% naładowanie gadżetu w około 25-35 minut. Wszystko zależy od zastosowanej przejściówki i pojemności baterii w iPhone.

Jak szybko iPhone będzie się ładował z różnych zasilaczy?

Czas pełnego ładowania iPhone’a 12 to:

  • 5-watowe ładowanie: 197 minut;
  • 12-watowe ładowanie: 143 minuty;
  • 18-watowe ładowanie: 111 minut;
  • Ładowanie o mocy 20 W: 104 minuty;
  • Ładowanie o mocy 65 W: 79 min.

Wszystkie adaptery oprócz przestarzałego adaptera 5W wykazują niemal identyczną wydajność podczas ładowania iPhone’a do 25%. Różnica podczas korzystania z ładowarki 12 watowej w stosunku do czasu z ładowarką 65 watową wynosi zaledwie kilka minut. Ładowanie od 0 do 25% jest najczęściej stosowane przez użytkowników. Chodzi o to, by naładować całkowicie rozładowanego iPhone’a, albo by naładować smartfona tak, by starczyło mu jeszcze kilka godzin na powrót do domu. W tym segmencie nie można uzyskać namacalnego wzrostu prędkości ładowania za pomocą żadnego z akcesoriów.

Podczas ładowania od 25% do 75% jest zauważalna różnica w szybkości działania mniej wydajnego adaptera 12W. Zasila smartfon w łagodnym trybie, podczas gdy mocniejsze jednostki leją energię niemal do granic możliwości. Ostateczna różnica to około 10-12 minut.

Największa różnica w szybkości ładowania pojawia się w ostatniej fazie ładowania od 75% wzwyż. To właśnie w nocy najczęściej smartfony są ładowane do 100%, gdzie nawet półtoragodzinna różnica przy adapterze 5W może być nieistotna. Dzięki szybkiemu ładowaniu rano przed pracą lub w przerwie na lunch nikt nie będzie czekał na wlanie ostatnich 10-20% energii.

Czy potrzebujesz zasilacza USB-C do ładowania bezprzewodowego i MagSafe?

Ładowarka iPhone bezprzewodowa jest obsługiwana przez wszystkie modele iPhone’a od iPhone’a 8 i iPhone’a X. W przypadku starszych iPhone’ów wystarczy dowolny kompatybilny pad QI i adapter o mocy 12 W lub wyższej. 

Wszystkie modele iPhone’a 12 mogą być ładowane bezprzewodowo szybciej do 15 watów, ale wymaga to zestawu oryginalnego „tabletu” MagSafe i adaptera do 20 watów. Nie ma sensu kupować większego, nie zwiększy to prędkości ładowania.

Jaką najlepszą ładowarkę do iPhone’a kupić?

  • Nie opłacalne i powolne — 5-watowe zasilacze ze zwykłym portem USB. To już dawno przestarzały zasilacz, czas jest wysłać go do recyklingu.
  • Zasilacz 12W ze zwykłym portem USB to szybka i niedroga opcja. Ta opcja jest odpowiednia dla posiadaczy iPhone’ów w komplecie z kablem USB/Lightning. Uzyskasz dobrą prędkość ładowania w porównaniu z jednostką 5-watową, a do tego możesz podłączyć dowolne ładowanie QI. Nie będziesz też musiał kupować kabla Type-C.
  • Droższy, ale szybszy — zasilacz 20W z portem USB-C. Ten adapter zasilania powinien być wybrany przez tych, którzy kupili obecne modele iPhone’a z kablem Type-C w zestawie i wszystkich właścicieli iPhone’a 12. Ci pierwsi nie będą musieli kupować osobnego przewodu, a ci drudzy będą mogli w przyszłości przejść na ładowanie MagSafe.