Styki pomocnicze – ważne elementy w stycznikach elektrycznych

We współczesnych sieciach elektrycznych jest niewiele elementów, które łączą w sobie kilka funkcji naraz. Jednym z nich jest stycznik, którego podstawowym zadaniem jest załączanie i rozłączanie obwodu elektrycznego pod obciążeniem. Sprawdzają się w zwykłych warunkach, ale mogą być używane w przypadku wystąpienia przeciążeń. Każdy stycznik składa się z cewki, styku roboczego oraz styków pomocniczych. Jakie znaczenie ma ten ostatni element? 

Do czego służą styki pomocnicze? 

Główną rolą styków pomocniczych (https://eldor24.pl/styki-pomocnicze/) jest funkcja sygnalizacyjna. Przekazują informacje o zakłóceniach panujących w sieci. W przypadku przeciążenia lub zwarcia umożliwiają załączenie wyłączników, które w czasie milisekund potrafią odciąć zasilanie i ochronić instalację. Styki umożliwiają sterowaniem układami oświetlenia, wentylacji i wszystkich obwodów, które działają pod obciążeniem elektrycznym. Mają bardzo niewielki czas reakcji na impuls sterujący. Odznaczają się dużą trwałością i posiadają dużą częstość łączeń. 

Zastosowanie styków pomocniczych 

Najczęściej styki pomocnicze montuje się jako dodatkowe elementy w stycznikach. Poza przekazywaniem informacji pełnią rolę przekaźnika. Ulegają załączeniu lub rozłączeniu wraz ze stykami głównymi po uruchomieniu cewki. Przekazują sygnały do sterownika PLC, informują użytkownika o pracy odbiornika za pomocą lampki sygnalizacyjnej. Dodatkowo blokują załączenie innego stycznika, gdy nie jest to konieczne w pracy układu. Znajdują zastosowanie w bardziej złożonych konstrukcjach np. w sterowaniu kaskadowym.