Elektrozaczep rewersyjny – zobacz specyfikację

Elektrozaczep rewersyjny jest elementem wykorzystywanym w celu usprawnienia funkcjonowania drzwi wewnętrznych lub też furtki. Przyrząd ten ma za zadanie sterowanie otwieraniem oraz zamykaniem drzwi i w standardowej wersji składa się z trzech elementów, a mianowicie obudowy, cewki, która znajduje się na rdzeniu elektromagnesu oraz kotwicy wyposażonej w układ mechanicznych dźwigni.

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie elektrozaczepu rewersyjnego https://www.napad.pl/906-elektrozaczepy-rewersyjne.html polega ono na docieraniu do urządzenia prądu elektrycznego, który trafia na cewkę. W rezultacie element ten zwalnia specjalną dźwignię i podnosi kotwicę, w efekcie czego następuje zwolnienie blokady. Mówiąc prościej po naciśnięciu na drzwi następuje zwolnienie zapadki elektrozaczepu, dzięki czemu drzwi można otworzyć.

Gdy natomiast napięcie zostanie odłączone akcesorium blokuje zamek. 

Elektrozaczep rewersyjny – różne rodzaje

Można wyróżnić między innymi wspomniane już wcześniej elektrozaczepy standardowe, które otwierają się w momencie przepływania przez nie prądu elektrycznego, czy też rewersyjne, w przypadku których drzwi są otwarte i zamykają się w momencie przepływania przez nie impulsu elektrycznego.

Elektrozaczepy rewersyjne można podzielić także ze względu na konstrukcję obudowy. Wyróżnić można elektrozaczepy symetryczne o symetrycznej formie, co znacznie ułatwia montaż, elektrozaczepy asymetryczne stosowane na drzwiach prawych i lewych oraz elektrozaczepy symetryczne wąskie idealne do montowania na bardzo cienkich drzwiach, na przykład wykonanych z PCV.

Na rynku można znaleźć także produkty ze stałą zapadką, w przypadku których język zapadki jest przymocowany na stałe bez możliwości regulacji, z regulowaną zapadką, które można regulować i dopasowywać odpowiednio do warunków, niskoprądowe, z pamięcią, z wyłącznikiem, wzmocnione oraz do pracy ciągłej.