O czym pamiętać przy urządzaniu domu lub miejsca pracy?

Urządzając dom, mieszkanie, czy miejsce pracy, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, w tym o bezpieczeństwie. Jednak to ostatnie to nie tylko odpowiedni drzwi i okna. Na użytkowników różnych wnętrz czyhają tez niewidoczne niebezpieczeństwa, jak dym, czy gaz ulatujący z instalacji.

Kiedy trzeba zwiększyć czujność?

Jeżeli w danym pomieszczeniu lub ich kompleksie używa się sprzętów na gaz, jak kuchenka, czy ogrzewanie, warto pamiętać, że nawet niedawno sprawdzana instalacja może nagle gdzieś stracić szczelność. Gaz może nie być zbyt dobrze wyczuwalny albo mieszać się z wieloma innymi zapachami w danym pomieszczeniu. W każdym razie bywa niewyczuwalny. Dlatego jest tak niebezpieczny.

Dlatego, jeśli używamy urządzeń na gaz, warto zainstalować czujnik gazu.

A co to jest?

Jest to niewielkie urządzenie, które albo wiesza się na suficie albo stawia gdzieś wysoko, aby nikt go nie strącił. Działa na baterie lub na prąd z sieci – czasem łączy oba te rozwiązania. Jego zadaniem jest zaalarmować głośnym dźwiękiem, gdy w powietrzu będzie zbyt duże stężenie gazu. Jeśli w danym pomieszczeniu mieszka lub pracuje osoba słabo słysząca, warto zadbać o to, aby dźwięk był odpowiednio głośny i miał odpowiednią częstotliwość.

Mieć czas na ratunek

Czujnik gazu daje czas na to, aby przewietrzyć pomieszczenie i je opuścić oraz wezwać stosowne służby. Urządzenie takie można nabyć nawet za ok. 30 zł, a do 100 zł osoba zainteresowana ma już w czym wybierać. Za stosunkowo niewielką kwotę można więc zapewnić sobie ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Napad.pl