RAM w smartfonie – jakie ma znaczenie?

Współcześnie życie bez wydajnego smartfona wydaje się niemalże niemożliwe. Z tego względu do każdego zakupu należy się odpowiednio przygotować. Szczególnie jeżeli nie planuje się wydać na smartfona całej niemal wypłaty. W związku z tym pojawia się pytanie, na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Szybkość telefonu to podstawa

Oczywiście jakość wykonywanych zdjęć oraz estetyka telefonu są bardzo istotne, ale nikt nie może zaprzeczyć temu, że szybkość działania smartfona to podstawa! Jednym z najważniejszych czynników decydujących o szybkości działania zarówno telefonu, jak i komputera jest ilość dostępnej pamięci RAM. Jest to nic innego jak pamięć podręczna, która pozwala na szybki dostęp do znajdujących się na telefonie danych, bez wykorzystania do tego tzw. pamięci masowej.

W praktyce odpowiednia ilość pamięci RAM pozwala na jednoczesne funkcjonowanie dużej ilości aplikacji, kart w przeglądarce internetowej, czy też różnorodnych procesów mających miejsce w tle. Osoby, które wykonują te działania na urządzeniach niewyposażonych w odpowiednią ilość pamięci RAM, muszą zmagać się z wyraźnym spowolnieniem urządzenia oraz z tzw. lagami. Tak więc, jaka ilość pamięci RAM będzie odpowiednio w przypadku smartfona?

Ile pamięci RAM?

Współcześnie smartfony z Androidem wymagają minimum 4 GB RAM. Osoba, która poświęci nieco czasu i wysiłku ma szansę na znalezienie takiego urządzenia nawet w najniższej kategorii cenowej. Należy jednak mieć na uwadze, że znakomita większość smartfonów w cenie do 500 zł może zaoferować jedynie 2 GB RAM pamięci podręcznej. Jest to zdecydowanie za mało, aby telefon sprawnie działał.

Dodatkowo osoba, która liczy na korzystanie z telefonu przez nieco dłuższy czas powinna sprawdzać jedynie nowoczesne smartfony z androidem Samsung wyposażone w 6 GB RAM-u. Z kolei użytkownicy mający duże wymagania względem telefonu komórkowego powinni decydować się na urządzenia oferujące co najmniej 8 lub najlepiej 12 GB. Dotyczy to szczególnie graczy, którzy mają największe oczekiwanie względem sprzętu.