Jaki wybrać akumulator 12v ?

Bateria 12v jest elektrochemicznym źródłem zasilania. Energia elektryczna w tym urządzeniu powstaje na skutek reakcji chemicznych. Każdy akumulator składa się z jednego bądź kilku ogniw w zależności od wymaganego napięcia zasilania.

Akumulator 12v ołowiowo – kwasowy

W poszczególnych bateriach napięcie ogniw ołowiowych wynosi zazwyczaj dwa volty. Płyty ołowiowe zalane są elektrolitem – kwasem siarkowym. Akumulatory ołowiowo-kwasowe dzieli się na klasyczne oraz szczelne. Z kolei akumulatory SLA są produkowane w różniących się od siebie technologiach. Ponadto różnią się sposobem wiązania elektrolitu. Akumulator AGM ma cały elektrolit uwięziony w separatorze z włókna szklanego. Tymczasem akumulator żelowy 12v (największa baza akumulatorów 12v) posiada elektrolit unieruchomiony poprzez dodanie krzemionki. Zaletą tych baterii jest to, że są bezobsługowe. Warto wiedzieć, że akumulator bezobsługowy SLA w porównaniu z klasyczną baterią ma dużo niższą oporność wewnętrzną oraz jest mniejszy, a także lżejszy.

Akumulator niklowo – kadmowy

Napięcie w baterii 12v o ogniwach niklowo – kadmowych wynosi 1,2 volta. Katoda jest zbudowana z niklu z kolei anoda z kadmu, a wodorotlenek potasu jest elektrolitem. Akumulatory te posiadają dużą żywotność oraz charakteryzują się dużą gęstością energii w stosunku do swojej masy. Do zalet tego urządzenia należy zaliczyć możliwość szybkiego naładowania. Z kolei do minusów należy to, że posiadają one pamięć cyklów ładowania. Urządzenia te mogą być używane w temperaturze od -40°C – 60°C.

Dokonując wyboru określonego akumulatora, klienci zazwyczaj sugerują się zasobnością swojego portfela.